Sprawna i wydajna obsługa systemów wodno-kanalizacyjnych jest uwarunkowana monitoringiem i rejestracją stanu obiektów oraz sieci wodociągowej.
W Stacji Uzdatniania Wody w Międzyrzeczu zadanie to zrealizowano w oparciu o program. PPU „ Elektron” .
Strona główna jest ekranem synoptycznym, który umożliwia zapoznanie się z aktualnym stanem urządzeń, wybranymi parametrami i alarmami. Wszystkie najważniejsze sygnały są widoczne na ekranie w postaci wyświetlaczy graficznych i komunikatów tekstowych. Strona ta zawiera uproszczony schemat technologiczny Stacji Uzdatniania Wody wraz z zasilającymi ją studniami głębinowymi oraz wieżą ciśnień zlokalizowaną przy ul. Sportowej w Międzyrzeczu. Wybierając poszczególne obiekty na rysunku możemy przenosić się do stron szczegółowych, na których znajdują się dokładniejsze dane związane z poszczególnymi elementami SUW. Dla wszystkich urządzeń na stronie głównej i pozostałych przyjęto następującą konwencję oznaczeń stanów ich pracy: Kolor czerwony służy wyłącznie do sygnalizacji stanu awaryjnego danego urządzenia.
- Ekran studni pozwala na uzyskanie informacji dotyczących studni głębinowych. Przedstawia stan pracy pomp głębinowych oraz zawiera podstawowe komunikaty dotyczące studni. Przedstawia stan sygnałów obiektowych i alarmowych dotyczących studni. (stan zwierciadła wody, przepływ, pobór prądu, otwarcie włazu)
- Ekran filtrów – zawiera graficzne przedstawienie filtra i przepustnic z uwzględnieniem rurociągów. Aktualny stan filtra przedstawiony jest poprzez sygnalizacje . Dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie jednego z następujących stanów pracy filtra: filtracja, zapchanie złoża, odstawienie filtra, płukanie. Na ekranie każdego z filtrów mamy możliwość podglądu stanu filtra, jak również możemy sterować filtrem. Pozwala to na kontrolę aktualnego położenia przepustnic (przepustnica zamknięta – koloru szary, otwarta – kolor zielony).
- Ekran zbiorników wody czystej przedstawia zgodny ze stanem faktycznym widok zbiorników (zbiornik wody SUW i zbiornik wieżowy). Pozwala on na kontrolę poziomów wody oraz sygnalizację suchobiegu i przelewu w zbiornikach. Poziom wody w wybranym zbiorniku pokazany w postaci liczbowej jak również w postaci procentowego wypełnienia obszaru reprezentującego zawartość zbiornika.
- Ekran zestawu pompowego WILO. Ekran zawiera graficzne przedstawienie rozmieszczenia 5 pomp pracujących z falownikiem z uwzględnieniem rurociągów i przepływomierza. Graficznie przedstawiono stan każdej pompy poprzez zastosowanie określonej barwy pompy do pracy jaką wykonuje i aktualnego obciążenia. Przedstawia także aktualny przepływ wody podawanej do sieci oraz ciśnienie w sieci.
- Ekran przepływomierzy przedstawia graficzne usytuowanie przepływomierzy WS (woda surowa dostarczana z ujęć głębinowych) i WPDS (woda podawana do sieci). Pozwala on na uzyskanie informacji o aktualnych chwilowych przepływach wody dopływającej do SUW oraz wody podawanej do sieci.
- Ekrany alarmów – Przedstawiają stan sygnałów obiektowych i alarmowych dotyczących wszystkich elementów SUW zarówno tych aktualnych jak również zawierają historie alarmów.
MONITORING SIECI WODOCIĄGOWEJ I KANALIZACYJNEJ
Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji eksploatuje Stacje Uzdatniania Wody Międzyrzecz ,10 wiejskich stacji uzdatniania wody i hydroforni, 1 Zespół Podnoszenia Ciśnienia ponad 140 km sieci wodociągowej magistralnej i rozdzielczej oraz 40 przepompowni ścieków, 12 tłoczni ścieków wraz z 136 km sieci kanalizacyjnej Każdego dnia dostarcza wodę do blisko 20 tys. mieszkańców. Dozorowanie i dbanie o tak rozległe sieci wymaga znacznych nakładów finansowych. Dla ich zmniejszenia wprowadzony został system monitoringu sieci wodociągowej pod względem przepływów oraz ciśnienia wody oraz system monitoringu pracy przepompowni i tłoczni na sieci kanalizacyjnej.
MONITORING SIECI WODOCIĄGOWEJ MIASTA I GMINY MIĘDZYRZECZ
System monitorowania sieci wodociągowej pracuje w oparciu o zdalny przesył wartości przepływów i ciśnienia systemem GSM przy udziale nowoczesnych rejestratorów modułowych CELLO zainstalowanych na:
Stacji Uzdatniania Wody Międzyrzecz
Zbiorniku Wieżowym – Wieża Ciśnień
Punktach na sieci – dzielących sieć wodociągową miasta Międzyrzecz na 6 stref.
W stacjach uzdatniania wody i hydroforniach wiejskich: Bobowicko, Bukowiec, Kalsko, Karolewo, Kęszyca wieś, Kęszyca Leśna, Kursko, Pniewo, Wysoka.
Wartości przepływów wody podawanej oraz dystrybuowanej w sieci wodociągowej rejestrowane są przez przepływomierze oraz nowoczesne dwuzakresowe wodomierze śrubowe wody zimnej klasy B typu Woltex.
Przekaz wartości ciśnienia i przepływów z wodomierzy na rejestratory danych odbywa się za pomocą systemu Impulsatorów typu CYBLE Sensor.
Dane o przepływach i ciśnieniu wody zapisywane są za pośrednictwem rejestratorów typu CELLO GSM z wbudowanym modemem GSM do transmisji danych i czujnikiem ciśnienia.
Wartości przepływów wraz z ciśnieniem przekazywane są za pośrednictwem SMS – ów binarnych na modem komunikacyjny stanowiska dyspozytorskiego znajdującego się w Stacji Uzdatniania Wody Międzyrzecz- Wybudowanie.
Monitoring pozwala na ciągłą obserwację pracy sieci wodociągowej pod względem przypływów i wahań ciśnienia panującego w sieci. Dane zapisywane w systemie pozwalają na analizę funkcjonowania sieci wodociągowej i bardzo szybką interwencję w sytuacji wystąpienia awarii sieci wodociągowej jak również usterek zaistniałych na stacjach uzdatniania wody i hydroforniach.
System ten pozwala na zdiagnozowanie sieci pod względem pojawiających się wycieków oraz bilansowanie dostaw wody i jej zużycia w całym systemie wodociągowym.
Za pośrednictwem programu do odczytu danych możemy obserwować i odbierać sygnały „zwrotne ze strony sieci” czyli zachowanie się układu sieci wodociągowej po przeprowadzonej interwencji – usunięciu zaistniałej awarii.
MONITORING SIECI KANALIZACYJNEJ MIASTA i GMINY MIĘDZYRZECZ
Monitoring pracy przepompowni odbywa się w czasie rzeczywistym na zasadzie stałego, bezkolizyjnego dostępu do obiektów (pompowni i tłoczni) do kanałów transmisji danych. Wykorzystana została technologia telefonii komórkowej GSM. Dzięki niej możliwa jest wymiana danych między stacją monitorującą a poszczególnymi obiektami w trybie on-line z wykorzystaniem standardu GPRS (pakietowe przesyłanie danych, ciągły dostęp do transmisji, opłata za ilość przesłanych danych a nie czas zajęcia kanału).
W chwili obecnej monitoringiem objęto 6 przepompowni ścieków (Jagielnik, Św.Wojciech, Kuźnik, Skoki, Żółwin, Kuligowo) i 4 tłocznie (Wojciechówek, Gorzyca, Zamostowo1, Zamostowo2) z których przekazywane są informacje o czasie pracy pomp, ilości załączeń pomp, zaników zasilania, przekroczeń poziomów maksymalnych. Docelowo planowane jest objęcie monitoringiem wszystkich obiektów będących w eksploatacji Przedsiębiorstwa.
Wprowadzone systemy sterowania i monitoringu stawiają MPWiK sp. z o.o. w gronie najlepiej pod tym względem wyposażonych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju